Dalarnas län, 10 192 invånare

Boendekostnad och kommunalskatt i Malung-Sälen

En lägenhet i Malung-Sälen kostar 2 355 kr i månaden för avfall, vatten, elnät och värme 2026. Kommunalskatten är 34,45 %.

Avgifterna i Malung-Sälen 2026

AvgiftPer månadPer årMot 2025Plats av 290
Fjärrvärme972 kr11 668 kr+12 %6
Vatten och avlopp816 kr9 790 kr+10 %254
Elnät408 kr4 895 kr+21 %227
Avfall159 kr1 909 kr+2 %212
Totalt2 355 kr28 261 kr+12 %92

Det är 6 % mindre än medianen för Sveriges kommuner, och plats 3 av 15 i Dalarnas län. Mest har elnät ökat: +21 % sedan 2025.

Källor: Nils Holgersson-rapporten 2026 (per lägenhet och månad i rapportens referenshus, med moms). Din egen kostnad beror på bostaden och står på avgiften från kommunen, nätföretaget och värmeleverantören.

Kommunalskatt i Malung-Sälen 2026

Totalt34,45 %plats 253 av 290, 14 av 15 i länet
Till kommunen22,46 %Malung-Sälen
Till regionen11,99 %Dalarnas

Kommunalskatten i Malung-Sälen är 34,45 % 2026, 2,07 procentenheter högre än snittet i riket (32,38 %). Mot 2025 är den −0,10 procentenheter. På varje 100 kr du tjänar över grundavdraget går 34,45 kr till kommun och region. Kommunalskatten i alla kommuner

Källor: SCB, kommunalskatter.

El och värme i Malung-Sälen

  • Elnätet ägs av Malung-Sälens Elnät. Det kostar 408 kr i månaden per lägenhet, plats 227 av 290. Elnätet går inte att byta, men elavtalet väljer du fritt.
  • Fjärrvärmen levereras av Malung-Sälens kommun och kostar 907 kr per MWh med moms. Jämför fjärrvärmepriset
  • Energiskatten på el är 26,4 öre per kWh utan moms i Malung-Sälen, 9,6 öre lägre än i södra Sverige.

Andra kommuner i Dalarnas län

Vanliga frågor om Malung-Sälen

Vad är kommunalskatten i Malung-Sälen 2026? 34,45 %, varav 22,46 % till kommunen och 11,99 % till regionen. Snittet i riket är 32,38 %.

Vad kostar vatten och avlopp i Malung-Sälen? 816 kr i månaden per lägenhet i Nils Holgersson-rapportens typhus 2026, plats 254 av 290 kommuner.

Vem äger elnätet i Malung-Sälen? Malung-Sälens Elnät. Elnätet kostar 408 kr i månaden per lägenhet 2026, +21 % mot 2025.

Vad kostar sophämtningen i Malung-Sälen? 159 kr i månaden per lägenhet 2026, plats 212 av 290.